LNT ziņas: Bezmaksas riepu pieņemšanas akcija, 13.-21.oktobris

 

https://tvplay.skaties.lv/lnt-zinas/lnt-zinas-10291188/

 

Nodod vecās automašīnu riepas bez maksas – šādu akciju šonedēļ īsteno atkritumu apsaimniekotāji. Iedzīvotāji tiek aicināti vairāk domāt par vides saudzēšanu un nolietotās riepas neizmest ceļmalās, mežos vai nelegālās izgāztuvēs.

LNT Ziņas paviesojās atkritumu savākšanas punktā Atlasa ielā Rīgā. Šonedēļ te par brīvu var nodot vecās autoriepas. Cilvēki atzīst, ka tas viņiem ir aktuāli. Rindā uz riepu nodošanu gaida gan smagās automašīnas, gan tādi, kuri vēlas nodot vien pārīti riepu. 

 

“Sakrājušās ir daudz – no mājām, no saimniecības, daudz mašīnas. Te bez maksas var nodot, iepriekš par to vajadzēja maksāt 2 eiro par riepu,” stāsta autovadītājs Toms.

Savukārt vēl kāds autovadītājs min: “Bija divas vecas riepas. Tās arī atvedu, bet baigi gara rinda. Nezinu – gaidīt vai braukt citā laikā, uzskatu, ka laba akcija.”

Uzliekot automašīnai jaunas riepas, vecās ir kaut kur jāatstāj. Autoservisā par veco riepu nodošanu prasa vismaz 1,5 līdz 2 eiro par riepu, tāpēc daudzi izvēlas vecās riepas savākt un aizvest uz mājām, kur tās krājas kaudzē.

Ik gadu Latvijā ieved 15 000 tonnu riepu. Vairums no tām pēc nolietošanas nonāk riepu montāžu autoservisos un pirms nodošanas pārstrādei, tiek turpat arī uzglabātas. Taču ir gadījumi, kad nevajadzīgās riepas tiek izmestas grāvī vai mežā.

Līdz šīs nedēļas beigām vecās riepas bez maksas var nodot desmit laukumos – Rīgā, Jūrmalā, Olainē, Jelgavā, Tukumā, Kandavā, kā arī Talsu un Rojas novadā.

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma “Latvijas Zaļais fonds” pārstāve Solveiga Grīsle stāsta: “Redzam, ka ļoti daudzi cilvēki ir gatavi nodot ne tikai savas riepas, bet arī apskatīt tuvējo mežu, grāvi, savākt šīs riepas un atvest nodot pārstrādei.”

Akcijas ietvaros iecerēts savākt 400 līdz 500 tonnas veco riepu. Tās tiek nodotas pārstrādei, kā rezultātā iegūtās granulas tiek pievienotas sporta un bērnu laukumu segumu ierīkošanai. Latvijā ir divas veco riepu pārstrādes rūpnīcas, kas katra gadā spēj pārstrādāt 5000 līdz 7000 tonnu. Savukārt aplēses rāda, ka dažādās vietās – noliktavās, laukumos un izgāztuvēs – ir pat 40 000 tonnu vecu riepu.